Joanna Kuciel-Frydryszak w Opolu

12 lutego 2018, 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, ul. Minorytów 4, Opole

Zapraszamy na spotkanie z autorką Iłly Joanną Kuciel-Frydryszak, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Na miejscu będzie możliwość zdobycia autografu. Rozmowę z pisarką poprowadzi Agnieszka Zientarska. Spotkanie odbywa się w ramach obchodzów 100- lecia odzyskania niepodległości.

Lechoń nazywał ją czarownicą, Dąbrowska – ekscentryczką. A autorka Iłły pisze o Kazimierze Iłłakowiczównie: „Dziecko niezamężnej matki, emancypantka, katoliczka i socjalistka. Kobieta dumna i samotna. Wielka dama i kontrowersyjna osobowość”. To powinno wystarczyć na zaostrzenie apetytu na wydaną właśnie nakładem Marginesów Iłły i przekonać najbardziej sceptycznie nastawionych, że podczas tej lektury nie będą się nudzić.

To opowieść o życiu poetki, która jest też zapisem czasów i  jej zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, a także wyprawą do czasów i historycznych wstrząsów, które naznaczyły jej losy, czasem przynosząc zmiany na lepsze, a częściej – katastrofy. Na froncie I wojny światowej opatrywała żołnierzy, umarła pół roku przed zakończeniem stanu wojennego, zupełnie niewidoma.

Kto powinien sięgnąć po Iłłę? Miłośnik poezji, biografii, polskiej sceny artystycznej okresu dwudziestolecia? Tu nie ma wielkich ograniczeń. Autorka po raz kolejny udowadnia, że ma lekkie pióro. Kapitalnie łączy świat biografii i poezji w spójną całość.