Józef Wilkoń gościem Radziejowic

27 kwietnia 2018, 19.00, Pałac w Radziejowicach

W Radziejowicach odbyło się niezwykłe spotkanie opery i literatury. Gościem pałacu był Józef Wilkoń, wybitny artysta, bohater książki Agaty Napiórskiej Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia. Była też z nami autorka książki. Wieczór rozpoczęła rozmowa z artystą i autorką książki. Potem wkroczyliśmy w świat muzyki, odbył się bowiem koncert operowy w towarzystwie międzynarodowej orkiestry instrumentów dawnych „Il Giardino d’Amore”!

Premiera trzyaktowego opero-baletu „Naïs” odbyła się 22 kwietnia 1749 roku w Operze Paryskiej. „Opera dla Pokoju” – podtytuł nadany przez kompozytora Jean – Philippe’a Rameau miał uczcić zawarcie traktatu w Aix-la-Chapelle, po zakończeniu wojny o sukcesję austriacką.

Podczas Igrzysk Isthmijskich w Koryncie bóg Neptun przybiera postać śmiertelnika, aby zdobyć serce ukochanej – tytułowej nimfy wodnej Naïs. Musi w tym celu zmierzyć się z dwoma rywalami: Telenusem, przywódcą Koryntu i Asterionem, przywódcą pasterzy Isthmijskich. Po bitwie morskiej, kiedy fale pochłaniają Telenusa i Asteriona, przed parą kochanków rozstępują się wody i schodzą do podwodnego pałacu Neptuna, gdzie ślubują sobie miłość.

Po spotkaniu i operze nadszedł czas na autografy. Zajrzyjcie do naszej galerii.