Czytanie Tove Jansson w Warszawie

13 stycznia 2018, 18.00 - 20.00, Teatr Ochoty, ul. Mikołaja Reja 9, Warszawa

W kameralnych przestrzeniach Teatru Ochoty będzie można posłuchać fragmentów uwielbianej Tove Jansson. Dzięki współpracy z Teatrem Ochoty poznacie mniej znane utwory pisarki, kierowane do dorosłych czytelników. Kobieca literatura, jakże inaczej, w kobiecym wykonaniu aktorek znanych z mistrzowskich realizacji teatralnych, filmowych i radiowych.

18:00 | czytanie w zakamarkach Teatru Ochoty
Fragmenty Wiadomości, Córki rzeźbiarza, Słonecznego miasta Tove Jansson, biografii Tove Jansson. Mama Muminków Boel Westin oraz Listów Tove Jansson Boel Westin i Helen Svensson przeczytają Dorota Landowska, Aleksandra Pisula, Elżbieta Kępińska i Wiktoria Gorodeckaja.

20:00 | sztuka przekładu - spotkanie z Justyną Czechowską
Spotkanie z autorką przekładów twórczości Tove Jansson na język polski, tłumaczką ze szwedzkiego i norweskiego, poprowadzi Olga Wróbel (blog Kurzojady). Porozmawiamy o doświadczeniach związanych z przekładaniem tej właśnie pisarki na język polski, ale też o pracy tłumaczek i tłumaczy w ogóle – co jest trudne, a co przyjemne? Czy każdy, kto dobrze zna język obcy, poradzi sobie w tym zawodzie? Jaka jest pozycja tłumaczek i tłumaczy na rynku polskim? Czy ich praca jest doceniana? Czy autorzy przekładów są równi autorom?

Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe!
Wstęp wolny!