Anna Sawicka we Wrocławiu

19 maja 2019, 16.00, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich Kamienica Pod Złotym Słońcem Rynek 6, Wrocław

Zapraszamy na spotkanie z Anną Sawicką, tłumaczką powieści i opowiadań Jaume Cabre, która będzie gościem piewszego spotkania z cyklu „Tłumacz w muzeum” organizowanego w ramach działalności Gabinetu Literackiego im. Tadeusza Różewicza.

„Bohaterami tych rozmów są przede wszystkim właśnie tłumacze – przez niektórych nazywani „drugimi autorami”, przez innych zaś uważani za niewidzialnych, przezroczystych, pracujących nie dla siebie, a wyłącznie dla autora oryginalnego tekstu. Przy okazji premiery zbioru opowiadań Kiedy zapada mrok Jaume Cabrégo zapytamy Annę Sawicką o przyczyny popularności tego prozaika w Polsce, o trudności i wyzwania związane z przekładem z tak niewielkiego i specyficznego języka, jakim jest kataloński. Porozmawiamy o Barcelonie i o mistrzowskiej formie literackiej – opowiadaniu. W jakim stopniu tłumacz powinien wikłać się w inny świat i język, jak odnaleźć się pomiędzy autorem i czytelnikiem, jak wyraźne (i czy w ogóle?) powinny być „ślady” tłumacza w tekście”. - czytamy na stronie wydarzenia.

Rozmowę z gościem poprowadzi Dobromiła Jankowska.