Eva Meijer i Joanna Ostrowska w Krakowie

24 października 2022, 12.00, Conrad Festival, ul. Wygrana 2, Kraków; 18.30, Conrad Festival, ul. Wygrana 2, Kraków

Zapraszamy na cykl pięciu spotkań: „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce”.

W spotkaniach weźmie udział nasza autorka Joanna Ostrowska. Czytamy na stronie organizatora festiwalu Conrad Festival: „Od pierwszej edycji Festiwalu Conrada organizujemy warsztaty lekturowe dla młodzieży. Za ich pomocą prezentujemy z jednej strony dzieła, które wykraczają poza kanon szkolny, z drugiej – sposoby czytania, które umożliwiają lepsze zrozumienie własnych przeżyć za pomocą języków właściwych literaturze. Tę ostatnią rozumiemy jako część naszej formy życia, nieusuwalny fundament, na którym wspiera się nasza egzystencja. W tym roku celem warsztatów będzie również upowszechnianie tolerancji i inkluzywnych sposobów komunikacji oraz przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji. Młodych ludzi – przede wszystkim z krakowskich i małopolskich szkół średnich – zapraszamy na pięć spotkań poświęconych literaturze opowiadającej o doświadczeniach osób LGBTQA+”.

 

Zapraszamy na spotkanie „Prawa wszystkich istnień” z Evą Meijer, autorką Domu ptaków. Z pisarką podczas Conrad Festival porozmawia Ada Arendt.
„Zazwyczaj pod pojęciem wspólnoty rozumiemy relacje ludzi, których łączą ze sobą określone więzy. A co z pozostałymi istnieniami, które współdzielą i – co bardzo ważne – wraz z nami współtworzą otaczającą rzeczywistość? Dysponujemy długą listą przekonujących dowodów, z której wynika, że inne byty – Eva Meijer nazywa je zwierzętami pozaludzkimi – mają przemożny wpływ na kształt zamieszkiwanych przez nas światów. Jeśli kategorię wspólnoty rozumiemy na sposób demokratyczny, to musimy w niej uwzględnić miejsce dla tych innych istnień. Z Evą Meijer porozmawiamy o demokracji międzygatunkowej, sposobach komunikacji zwierząt i ich prawach, a także o roli literatury w budowaniu pomostów między zwierzętami ludzkimi i pozaludzkimi”.- czytamy na stronie Conrad Festival.