Piotr Amsterdamski

Piotr Amsterdamski - w młodości współpracownik Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, pracownik Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, działacz „Solidarności”. Internowany w stanie wojennym. Stopień magistra fizyki teoretycznej otrzymał na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego w 1979 roku. Doktorat z fizyki uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, pod kierunkiem Jamesa Hartle’a. Długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Astronomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, a następnie Uniwersytetu Zielonogórskiego. W pracy naukowej zajmował się przede wszystkim kosmologią, podstawami mechaniki kwantowej i astrofizyką wysokich energii.

Po 1990 poświęcił się głównie tłumaczeniom z języka angielskiego. Przełożył ponad 100 pozycji książkowych, w tym 77 naukowych i popularnonaukowych, m.in. Gordona Frasera, Olivera Sacksa, Alberta Einsteina, Richarda P. Feynmana, Richarda Rhodesa, Carla Sagana, ale także Hillary Clinton, Wendy Northcutt, Dana Browna, Johna Maddoxa, Roberta Harrisa i Lee Childa. W 2003 roku jako pierwszy otrzymał nagrodę im. Jerzego Kuryłowicza dla najlepszego tłumacza książek naukowych za książki Wszechświat w skorupce orzecha Hawkinga oraz Harry Potter – nauka i magia Rogera Highfielda.

W wieku 45 lat zaczął się wyczynowo wspinać, m.in. w Tatrach, gdzie przeszedł kilka poważnych ścian, na niektórych był współautorem nowych dróg, we Francji i we Włoszech (gdzie m.in. przeszedł znaną wielką południową ścianę Marmolady). Zginął 12 lutego 2008 podczas samotnej wspinaczki na Filarze Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w Tatrach, a jego ciało zostało znalezione w tzw. Dolnym Kominie przez zespół ratowników TOPR, który wybierał się na tę samą drogę. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Tłumaczone
książki

Bomba atomowa na zawsze zmieniła bieg historii. Coś, co zaczęło się jako interesujący problem teoretyczny w fizyce i korzyść dla ludzkości, przerażająco szybko przekształciło się w broń masowej zagłady.