Odc. 71 – „Dlaczego warto pisać i czytać herstorie? – rozmowa z Sylwią Chwedorczuk, autorką biografii ”Kowalska. Ta od Dąbrowskiej"

Odcinek podcastu

Dlaczego warto pisać i czytać herstorie? – rozmowa z Sylwią Chwedorczuk o pisaniu biografii zapomnianych i niedocenianych kobiet, potrzebie opowiadania herstorii i o „Małej Serii Biograficznej” wydawnictwa Marginesy. Rozmowę prowadzi Sylwia Góra.

Sylwia Chwedorczuk jest badaczką literatury, edytorką i pasjonatką listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i w „Dialogu”. Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie. W Marginesach opublikowała wspaniałą opowieść o zapomnianej pisarce Ance Kowalskiej i niezwykłą historię uczucia dwóch kobiet: Anki Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Czekamy na nową biografię wspaniałej kobiety!

Sylwia Góra - kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, animatorka kultury, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz biografii nieznanych i zapomnianych artystek, recenzentka literacka w „Kulturze Liberalnej” i teatralna w Miesięczniku „Teatr”, współpracuje również z „Kosmosem dla Dziewczynek”, chętnie i często występuje też jako prowadząca spotkania autorskie. W Marginesach opublikowała reportaż  „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce”. Czekamy na nową książkę biograficzną! 

O książce „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”:

Powieściopisarka, nowelistka, redaktorka. Żona Jerzego, partnerka Marii, matka Tuli. Anna Kowalska była osobą niezwykłej energii, temperamentu i rozległych horyzontów, błyskotliwą intelektualistką, przewrotną i władczą osobą. Znała grekę, łacinę, angielski, niemiecki, biegle mówiła po francusku. Do swojej twórczości zwykle odnosiła się krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem. Wyjątkowość twórczego talentu Kowalskiej można odnaleźć w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską.Sylwia Chwedorczuk w niezwykły sposób wydobywa z mroku niesłusznie zapomnianą pisarkę, autorkę przejmującej Szczeliny, autorytet dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig. Kowalska. Ta od Dąbrowskiej to opowieść o życiu literackim przedwojennego Lwowa i o czasach wojny. O powstaniu warszawskim, które Kowalscy przeżyli w stolicy. O odradzającym się po wojnie Wrocławiu. Ale przede wszystkim to opowieść o relacjach, które nawiązywała Anna. O złożoności związku z mężem i dramatyzmie uczuć do Marii Dąbrowskiej. Książka przedstawia historię uczucia dwóch kobiet, burzliwego, głębokiego i długoletniego związku, z którym nie wiadomo było, co uczynić – od samego jego początku.