George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jego najsłynniejsze powieści - Rok 1984 i Folwark zwierzęcy - choć powstały w latach 40. XX wieku wydają się być dzisiaj jeszcze bardziej aktualne. Niepokojąco aktualne.
Przedstawione w nich wizje świata, w którym obywatele poddani są niemal całkowitej kontroli oraz rządzącego przez zwierzęta folwarku, gdzie „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze” czytane są i komentowane z niesłabnącym zainteresowaniem. Z kolei przymiotnik „orwellowski” wydaje się pojawiać w mediach z rosnącą częstotliwością.
Przy całej popularności dzieł Orwella sam autor i jego życie nie są powszechnie znane, a było ono równie fascynujące, co powieści. I to właśnie w biografii należy szukać źródeł jego ponadczasowego pisarstwa.
O komiksie Orwell Sébastiena Verdiera i Pierre'a Christina z Jakubem Demiańczukiem - dziennikarzem „Polityki” i autorem poświęconego komiksom bloga „Między kadrami” (http://bit.ly/PolitykaMiędzyKadrami) rozmawia Szymon Holcman. Orwella z języka francuskiego przełożył Paweł Łapiński.
Rozmowę można wysłuchać tu:
https://open.spotify.com/episode/3mgUZRbEkzJdYF82Qmn9Vo?si=dn7tYKDvQ9mp6OA0j10iXA