Odcinek 34 – „Nie upilnuje nas nikt” – o ważnych sprawach mówią nasze autorki, tłumaczka, animatorki kultury, dziennikarki, pisarki, aktorki.

Odcinek podcastu

Dziś 34. wyjątkowe wydanie podcastu na Marginesach zatytułowane „Nie upilnuje nas nikt… Tytuł ten, z inspiracji Pani Profesor Izoldy Kiec zaczerpnęliśmy z wiersza  i biografii Zuzanny Ginczanki – wspaniałej, niezłomnej i wyjątkowej kobiety. Poprosiłam nasze autorki, aktorki, tłumaczkę, animatorki kultury, dziennikarki i pisarki związane w którymś momencie swej pracy zawodowej z Marginesami o to, by przemówiły do nas, do kobiet – czytelniczek ich książek, odbiorczyń ich sztuki i pracy, by powiedziały do nas wszystkich coś, co uważają za ważne, potrzebne, krzepiące, bowiem Słowa mogą wiele. Szczególnie publikując książki  wierzymy, że są kluczem do wszystkiego. Rozmawiajmy, spierajmy się przekonujmy, słuchajmy, wspierajmy. Posłuchajmy innych kobiet. Naszymi gościniami są:

1.Izolda Kiec -  literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Autorka licznych biografii kobiet. W Marginesach opublikowała biografię Zuzanny Ginczanki Nie upilnuje mnie nikt i tom wierszy poetki z komentarzami. Pracuje nad dwiema biografiami, jedna z nich ukaże się w Marginesach w przyszłym roku.

2.Katarzyna Stanny – malarka, fotografka, graficzka, projektantka biżuterii. Pełnomocniczka ds. studiów niestacjonarnych Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie od 2009 roku prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów. Dla Marginesów pisze książkę o swoich rodzicach artystach: Teresie Wilbik i Januszu Stannym. 

3.Joanna Kuciel – Frydryszak - autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach literackich i historycznych. Marginesy opublikowały jej wspaniałą biografię Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła oraz bestsellerowe Służące do wszystkiego. Pracuje nad nową książką, której bohaterkami są… kobiety.

4.Ewa Penksyk - Kluczkowska - tłumaczka i redaktorka. Przetłumaczyła 80 książek, m.in. przepiękne Wszystkie kwiaty Alice Hart. Najnowszy jej przekład dla Marginesów to książka Pan Panda, której autorem jest James Gould-Bourn. Premiera w przyszłym roku. Najbardziej lubi tłumaczyć książki o kobietach - o sile kobiet, ich walce, porażkach i zwycięstwach.

5.Ałbena Grabowska – mama Aliny, Juliana i Franciszka. Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci w tym bestsellerowego i sfilmowanego Stulecia winnych. Dla Marginesów napisała trzy powieści: Kości proroka, Matki i córki, pierwszy tom cyklu Uczniowie Hippokratesa. W przyszłym roku ukaże się kolejny.

6. Sonia Bohosiewicz  - aktorka, artystka kabaretowa, piosenkarka. Mama dwóch chłopców. Zagrała między innymi w filmach Janusza Majewskiego: „Mała Matura”, „Excentrycy. Po słonecznej stronie ulicy” „Czarny mercedes” na podstawie Jego książek opublikowanych w Marginesach. 

7. Anna Pol – malarka, ilustratorka, graficzka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Od lat projektuje okładki dla wielu polskich wydawców, jest autorką ilustracji do książek, obrazów, kolaży. Wymyśliła koncepcję graficzną Marginesów. Tworzy okładki, ilustracje, projekty graficzne i typograficzne prawie wszystkich książek wydawnictwa, a jest już ich ponad 500.

8. Zofia Turowska - współautorka kultowego reportażu – dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku Kto tu wpuścił dziennikarzy?, faktograficznych powieści: o łódzkiej Szkole Filmowej Filmówka oraz Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz Nie wszystko na sprzedaż. Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej Fotobiografia, biografię Janusza Majewskiego Majewski. Film - kobieta jego życia, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej Gustaw i ja. Jest autorką bestsellerowej biografii Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet. W marcu 2020 opublikuje biografię Gustawa Holoubka.

9. Anna Król – autorka książek i scenariuszy, reżyserka spektakli teatralnych i projektów audiowizualnych wydawczyni, promotorka kultury, autorka projektów literackich promujących literaturę i czytanie, . Wraz z pisarką i dziennikarką Pauliną Wilk założyła Fundację „Kultura nie boli”. Pomysłodawczyni i dyrektorka Big Book Festivalu, jedynego festiwalu literackiego, który odbywa się w Warszawie od 2013. Kuratorka wydarzeń promujących twórczość Jarosława Iwaszkiewicza. Wspiera wydawców w tym także Marginesy, organizuje spotkania autorskie i rozmawia o książkach. 

10. Magdalena Zawadzka - aktorka teatralna i filmowa. Jej role na zawsze już pozostaną w kanonie filmowo-teatralnym, bo jest artystką wyjątkową. Napisała trzy książki, które opublikowała w Marginesach: Gustaw i ja, Taka jestem i już!, Moje szczęśliwe wyspy. Aktywna zawodowo, do czasu pandemii grała w przedstawieniach teatralnych na deskach pięciu stołecznych teatrów, podróżowała, dając występy w wielu miastach, a trasa promocyjna, która trwa już 10 lat, a podczas której w bibliotekach i domach kultury opowiada czytelnikom o książkach - ze względu na ogromne zainteresowanie nie ma końca. Ma trzy wnuczki.

11. Zośka Papużanka - mieszka i pisze w Krakowie. Zadebiutowała w roku 2012 powieścią Szopka, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”. W roku 2016 ukazała się jej druga powieść, On, nominowana do Paszportów „Polityki” i Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej  Gryfia.  W Marginesach opublikowała doskonałą powieść Przez, a w przyszłym roku ukaże się nowa, zatytułowana Kąkol.

12. Anna Czech – redaktorka naczelna powołanego do życia w kwietniu 2020 wydawnictwa dla dzieci KROPKA.  Miłośniczka pięknych i pomysłowych książek dla dzieci, długich powieści, antykwariatów, gór i wycieczek rowerowych.

13. Anna Dudzińska -  reporterka Polskiego Radia Katowice, z którego odeszła po 25 latach pracy na znak protestu wobec zmian w mediach publicznych. W ostatnich latach również korespondentka Polskiego Radia z Dubaju. Laureatka wielu nagród reporterskich m.in. Prix Italia (wspólnie z Anną Sekudewicz), nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press i Złotego Melchiora za całokształt pracy radiowej. Kocha Śląsk i wielbłądy. Dla Marginesów pisze książkę reporterską o Dubaju. 

14. Agata Napiórska - dziennikarka i tłumaczka, autorka książki Jak oni pracują część 1 i 2. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie„. Mieszka w Warszawie. W Marginesach opublikowała biograficzną powieść w formie wywiadu-rzeki zatytułowaną Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia. Pracuje nad książką o Annie Gocławskiej - Lipińskiej, legendarnej rysowniczce znanej pod pseudonimem Ha-Ga. 
Rozmawiała i wysłuchała Hanna Mirska-Grudzińska.

Rozmowę można również wysłuchać na stronach:

http://https://marginesy.com.pl/podcast/49?slug=

http://bit.ly/Podcast35Marginesy