Odcinek 37 – „Gdzie jesteście przyjaciele moi?” – Wojciecha Pszoniaka i Włodzimierza Niderhausa wspomina Janusz Majewski

Odcinek podcastu

Włodzimierz Niderhaus – producent filmowy, długoletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych: człowiek renesansu, który umożliwiał drogę zawodową niejednemu twórcy, wspierał młodych, dawał nadzieję starym, szanował i pomagał mistrzom o których nikt się nie dziś już upominał: motywował, pomagał, organizował.  Jako producent i koproducent brał udział w powstaniu około 50 filmów fabularnych. Był producentem m.in. „Różyczki” z 2010 roku w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, który to film otrzymał Złote Lwy na 35. FPFF w Gdyni. W 2015 otrzymał Srebrne Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni jako producent filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego. Odszedł 9 maja 2020 roku.

Wspomnimy wspaniałego aktora Wojciecha Pszoniaka, którego wybitne role filmowe i teatralne są nie do zapomnienia i nikt nigdy nie zagra ich lepiej. Janusz Korczak, Robespierre w „Dantonie”, doktor Marglewski ze „Szpitala Przemienienia”,Josełe z „Austerii”, Stańczyk z „Wesela” czy Moryc z „Ziemi Obiecanej” już zawsze będą mieli twarz Wojciecha Pszoniaka.

„Cztery dekady temu po raz pierwszy spotkał się na planie filmowym z Januszem Majewskim. Zagrał wówczas biegłego sądowego podczas procesu w Krakowie w słynnej „Sprawie Gorgonowej”. Po wielu latach przerwy pojawił się w jego autobiograficznej „Małej maturze 1947”. Wcielił się tam w postać majora Trzaski. Wreszcie został obsadzony – jako stroiciel fortepianów Felicjan Zuppe – w „Excentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Film zdobył Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a Wojciech Pszoniak, potwierdzając tym sam swój nieprzeciętny talent komediowy, został wyróżniony nagrodą za najlepszą rolę drugoplanową. Wspomniana kreacja spotkała się również z uznaniem członków Polskiej Akademii Filmowej, którzy przyznali mu Orła – Polską Nagrodę Filmową (2016)”. (za: Marcin Zawiśliński www.pisf.pl). Odszedł 19 października 2020 roku.

Rozmowę możecie usłyszać również na:

https://open.spotify.com/episode/43RVH311cccwOrLgLNds3I

http://bit.ly/Marginesy37Zaduszki