Jak wygląda polski świat z ich perspektywy? Co chcieliby powiedzieć kobietom, gdyby mogli zwrócić się jednocześnie do każdej z nich i wszystkich razem? Jak dziś widzą siebie i swoje działania w świecie, który musi się zmienić, bo maszyna zmian ruszyła i raczej nie ma odwrotu. Mówią:
Chris Niedenthal, Piotr Rogoża, Marcel Woźniak, Paweł Ochman, Krzysztof Zajas, Michał Nogaś, Jakub Ćwiek 8. Janusz Majewski, Wojciech Chmielarz, Tomasz Staniszewski, Dariusz Jaroń, Adam Szaja, Max Cegielski i Daniel Wyszogrodzki.
1.Chris Niedenthal – fotograf, który od 50 lat fotografuje Polskę i Polaków, bo Polskę właśnie wybrał na swój dom. Znany na całym świecie z kultowych fotografii zapisujących stan PRL-u, a na nich czas, miejsca i ludzi. Ostatnio media doniosły, że ocenzurowano wystawę jego prac w Rzeszowie, a właściwie nie dopuszczono do jej otwarcia. Dokumentalny zapis historii Polski nie istnieje bez prac Chrisa Niedenthala. Dla Marginesów przygotowuje drugie wydanie swojej biografii Zawód fotograf, a w przyszłym roku poznamy historię powstania jego stu najwybitniejszych i najważniejszych zdjęć.
2.Piotr Rogoża - pisarz, tłumacz, copywriter, studiował kulturoznawstwo. Debiutował w 2008 roku powieścią Po spirali, potem opublikował jeszcze dwie książki i kilkanaście opowiadań m.in. w „Nowej Fantastyce” i „Czasie Fantastyki”. Jako scenarzysta gier komputerowych przez pewien czas należał do stowarzyszenia Writers Guild of America. Mieszka w Warszawie. W Marginesach opublikował thriller Niszcz, powiedziała. Czekamy na nowa powieść. Jest już gotowa.
3.Marcel Woźniak – „Tyrmandolog”, bo o Tyrmandzie nikt nie wie tyle co on. Pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor świetnie przyjętej książki Tyrmand. Pisarz o białych oczach. Dla Marginesów pisze książkę biograficzną o pewnej niezwykle utalentowanej rodzinie artystów i kolejną - o kinie polskim w obozie koncentracyjnym.
4.Paweł Ochman - weganin, autor bloga weganon.pl, ponad 1000 oryginalnych przepisów i książek Roślinna kuchnia regionalna i Pyszności z roślin. Proste wypieki, desery, śniadania bez jajek i nabiału. Odkrywca regionalnej kuchni polskiej i potraw z dzikich roślin. Cierpliwy i serdeczny, nie przekonuje, a namawia. Gotuje, uczy, bawi i jak mówi: „ Krok po kroku nauczycie się przemieniać buraka, strączki i inne warzywa w smaczne czekoladowe ciasta. Przetworzycie popularne chwasty w pasty na pieczywo czy do makaronów. Zmienicie pestki, ziarna czy wszelkie orzechy w mleka
5.Krzysztof Zajas - profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz. Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania. Autor znakomitej kryminalnej „trylogii grobiańskiej oraz opublikowanej w Marginesach, a doskonale przyjętej i nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru 2017 powieści Oszpicyn. Dla Marginesów również napisał dwa tomy „trylogii pomorskiej”: Wiatraki i Skowyt nocy. Czekamy na trzeci tom i od dawna namawiamy pisarza na książkę o Stephenie Kingu, bo jest najwybitniejszym w Polsce „Kingologiem”.
6.Michał Nogaś – dziennikarz, który od lat serdecznie acz rzeczowo omawia i poleca książki. Może kierować się emocjami, bo jak sam mówi nie jest krytykiem. I całe szczęście. Dzięki niemu i jego łagodnym słowom nasz naród czyta, a on sam recenzuje, omawia i wybiera nam książki do czytania. Przez 16 lat w Programie III Polskiego Radia był autorem niedzielnej audycji „Z Najwyższej Półki”. Dzisiaj związany z „Gazetą Wyborczą” prowadzi „Radio Książki”. Właśnie opublikował swoją pierwszą książkę zatytułowaną Wywiady – z niejednej półki.
7.Jakub Ćwiek – autor instytucja. Prawie zawsze w drodze. Pisarz, stand-uper, scenarzysta. Człowiek czynu i działania na którym zawsze można polegać. Niektóre bardzo osobiste autobiograficzne wątki z czasu powodzi 1997 zawarł w kryminalnej powieści Topiel. Dla Marginesów napisał również thriller Szwindel, a z komisarzem wrocławskiej policji w stanie spoczynku Adamem Bigajem Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu. Pracuje nad nową powieścią, której premierę zapowiadamy na przyszły rok.
8.Janusz Majewski – reżyser, scenarzysta, pisarz. W wieku 89 lat dostrzegł cienie i blaski facebooka. Zgromadził na swoim profilu olbrzymią widownię i działa: politycznie, społecznie, kulturalnie. Z powodu wirusa przebywa w izolacji, ale dalej jest bardzo twórczy. Można spotkać go w internecie na spotkaniach autorskich, ale uczestniczy też w pracach branżowych, ostatnio był członkiem rady wskazującej filmy na tegoroczny Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Dla Marginesów pisze nowy tom opowiadań zatytułowany Maleńka, którego premiera w przyszłym roku.
9.Wojciech Chmielarz – pisarz, autor kryminałów, dziennikarz i scenarzysta. Autor cykli kryminalnych z inspektorem Jakubem Mortką i prywatnym detektywem Dawidem Wolskim. Jego powieść Żmijowisko została sfilmowana i stała się pierwszą z cyklu thrillerów psychologicznych. Po niej opublikował Ranę i Wyrwę. Dla Marginesów pisze i publikuje od 2016 roku, a w przyszłym roku ukażą się jego dwie długo oczekiwane powieści.
10.Tomasz Staniszewski - dziennikarz radia RMF FM. Od ponad dwudziestu lat przygotowuje i prowadzi Fakty RMF FM i wykłada podstawy warsztatu radiowego w Akademii Krakowskiej. Relacjonował najważniejsze wydarzenia z historii współczesnej: tragedię 11 września (najdłuższa relacja na żywo w polskim radiu), chwile po katastrofie w Smoleńsku, Euro 2012, wybór papieża Franciszka, przyznanie literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk z uroczystości w Sztokholmie. Jest lektorem i „głosem” zapowiedzi podcastów Marginesów.
11.Dariusz Jaroń – reporter, dziennikarz, tłumacz. Autor kilku tekstów wyróżnionych przez jury Nagrody Dziennikarzy Małopolski i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W Marginesach opublikował Polskich himalaistów nominowanych w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 w ramach Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju oraz wyróżnioną tytułem Najlepszej Książki Miesiąca według „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Premiera kolejnej: Skoczkowie. Przerwany lot miała miejsce w epicentrum lockdownu. Po godzinach mąż, tata, fanatyk Tatr, hard rocka i włoskiej kuchni. Dla Marginesów pisze książkę o… kobietach w górach.
12.Adam Szaja – „człowiek-orkiestra”. Jego opowieści o książkach toczą się w kamieniołomach, zamrażarkach, mostach grożących zawaleniem i samolotach pasażerskich na siedzeniu kapitana. Po blisko 10 latach pracy w różnych telewizjach jako reporter, postawił wszystko na jedną kartę. Teraz zajmuje się tym, co interesowało go najbardziej i od zawsze, czyli książkami. Nie odszedł od mediów tradycyjnych - współpracuje z „Newsweekiem”, katowicką „Gazetą Wyborczą”, Radiem ZET Chilli i „Dziennikiem Zachodnim”. Prowadzi spotkania autorskie, festiwalowe i targowe, współpracuje z wydawcami, a w czasie pandemii, jako jeden z pierwszych chwycił za internet i stworzył platformę dla spotkań autorskich w sieci. Był na tym placu boju pierwszy i przetarł szlaklaki. Kocha Złego i Tyrmanda, zbiera pierwsze wydania książek, najlepiej za autografami.
13.Max Cegielski - pisarz, kurator, badacz, dziennikarz. Autor reportaży, powieści i biografii. Autor i kurator projektów artystycznych w Warszawie, Gdańsku, Bombaju i Stambule. Współzałożyciel Masala Sound System, z którym otrzymał tytuł „Antyfaszysty roku 2004”. Prowadzi własną audycję w radiu Newonce i współprowadzi Xięgarnię w TVN24, za którą otrzymał nagrodę PIK-owego Lauru. W Marginesach opublikował znakomitą powieść Prince Polonia. Pracuje nad nową książką. Jej premiera jesienią w przyszłym roku.
14.Daniel Wyszogrodzki – nie starczy nam czasu, by opowiedzieć o tym co robi, więc w skrócie: autor opublikowanej w Marginesach wspaniałej książki o musicalu zatytułowanej Ale Musicale! Złote stulecie, w latach 2007–2015 kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA, autor popularnej książki biograficznej Satysfakcja – The Rolling Stones, redaktor wielu edycji płytowych, jak choćby serii Świecie nasz. Dzieła wszystkie Marka Grechuty, tłumacz utworów Boba Dylana i Leonarda Cohena. Brał bezpośredni udział w polskich produkcjach najsłynniejszych światowych tytułów, a Teatr ROMA wystawił w jego przekładzie m.in.: Koty, Upiora w operze i Mamma Mia! Dla Teatru Rozrywki w Chorzowie przygotował przekłady musicali Oliver!, Producenci czy Niedziela w parku z Georgem. Dla Opery Podlaskiej przełożył musical Doktor Żywago, dla Teatru Muzycznego w Gdyni Gorączkę sobotniej nocy. Od roku 2015 wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Nowa książka Daniela jest już gotowa. Zaskoczy Państwa. Premiera późną wiosną.
Z gośćmi rozmawia Hanna Mirska-Grudzińska.