Odc. 42 – „W pewnym momencie to ja muszę postawić granicę” – Anna Pol, malarka i graficzka opowiada o pracy przy projektowaniu okładek i o sztuce.

Odcinek podcastu

Czy kojarzą Państwo okładkę książki biograficznej o Annie Dymnej? Jest tak rozpoznawalna, że zdjęcie, które odnalazło się przy okazji prac nad tą książką i które tworzy okładkę funkcjonuje dziś jako osobny w zasadzie znak graficzny. W połączeniu z typografią zdjęcie tworzy niezapomnianą okładkę książki biograficznej Elżbiety Baniewicz. Zdjęcie wynalazła i okładkę stworzyła Anna Pol.  

Wymyśliła również koncepcję graficzną Marginesów. Od wielu lat tworzy okładki, ilustracje, projekty graficzne i typograficzne prawie wszystkich książek wydawnictwa. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Od lat projektuje okładki dla wielu polskich wydawców, jest autorką ilustracji do książek, obrazów, kolaży. Przez 12 lat ponad 600 okładek tylko dla Marginesów. Najwięcej nagród przyniosły jej marginesowe tytuły: Nasierowska Zofii Turowskiej, Zawód: fotograf  Chrisa Niedenthala i Gajos Elżbiety Baniewicz zdobyły Pióro Fredry za „umiejętne i nowatorskie połączenie obrazu i słowa”.
Z gościnią rozmawia Hanna Mirska-Grudzińska.