Odc. specjalny – „Dlaczego Polacy tak lubią śpiewać kolędy?” – o świętach, kolędach i pomocy dzieciom rozmawiamy z Małgorzatą Kożuchowską

Odcinek podcastu

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich, Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Słowa Krzysztofa Dzikowskiego, śpiewane przez Seweryna Krajewskiego i wielu jego następców, na dobre zagościły w naszych domach i przywoływane są co roku w okołoświątecznym okresie. Nuci je także w naszej rozmowie, do której pretekstem stała się książka Emilii Kiereś i Marianny Oklejak „O kolędach. Gawęda”, Małgorzata Kożuchowska -  jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich aktorek, znana z wielkiego ekranu, telewizji i desek teatralnych.

A jak to jest u nas z kolędami, tymi tradycyjnymi? Kolędujemy przy wigilijnym stole? Znamy teksty kolęd i pastorałek tak dobrze jak teksty piosenek? Co wiemy o ich genezie? Czy wsłuchujemy się naprawdę w zaklęte w nich opowieści? Małgorzata Kożuchowska uchyla rąbka tajemnicy i zdradza, jak wyglądają przedświąteczne przygotowania w jej domu, opowiada też o swoich ulubionych kolędach i ciekawostkach wyłowionych z książki, które najbardziej zapadły jej w pamięć.

Z tekstów wielu kolęd wyłania się obraz ubogiej rodziny, nad którym warto zatrzymać się, robiąc świąteczne zakupy czy siedząc przy suto zastawionym stole. Obok nas, często drzwi w drzwi, żyją ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy. Jeśli chcemy jej udzielić, czujemy, że jej brak przed świętami może być szczególnie dojmujący, ale nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać, to w tym podcaście dostajemy klarowną odpowiedź wraz z krótką instrukcją postępowania. Małgorzata Kożuchowska, znana także ze swojej działalności charytatywnej, namawia do udziału w akcji „Milion na milion”, którą zorganizowała z okazji zgromadzenia miliona obserwujących na swoim koncie na Instagramie, a my namawiamy wraz z nią!

Z gościnią rozmawia Hanna Mirska-Grudzińska.