Odc. specjalny – „Kolędy śpiewajmy, kolędy czytajmy” – o książce „O kolędach. Gawęda” rozmawiamy z Emilią Kiereś

Odcinek podcastu

O kolędach. Gawęda to piękna, przystępna i niezwykle mądra książka, która pomoże nam w przygotowaniu do Świąt i przeżywaniu tego wspaniałego, okołoświątecznego czasu.

Kolędy kojarzymy przede wszystkim ze śpiewem, muzyką. W książce znajdziemy zapis nutowy, a nawet proste chwyty gitarowe, ale tym razem skupimy się nie na muzycznej stronie kolęd, a na ich słowach. Czytanie tych dawnych tekstów jak prawdziwych opowieści było dla Emilii Kiereś całkiem nowym doświadczeniem. Musiała zaangażować całą swoją siłę wyobraźni, aby wejść w świat każdej z kolęd, zrozumieć ją i przekazać ten obraz czytelnikom. Autorka wybrała wywodzącą się z dawnych tradycji formę gawędy, aby zmniejszyć dystans między czytelnikiem a tekstem, przemycić w nim lżejsze treści, ciekawostki. Ta nieco zapomniana już forma doskonale współgra z tekstami kolęd, które  powstały przecież przed wieloma wiekami.

Książka zawiera szczegółowe i bardzo obrazowe, oddziałujące na wyobraźnię i zmysły interpretacje każdego z tekstów, ale też ich kontekst historyczny. Autorka kreśli drogę kolęd przez wieki. Wspomina o tym, w jaki sposób pieśni pomagały w różnych momentach historycznych przetrwać ludziom najtrudniejsze chwile.

W jaki sposób opowiadać o kolędach językiem przystępnym dla dzieci? Jak im wytłumaczyć świat przedstawiony w tych doniosłych, nieraz smutnych tekstach? To na pewno było jednym z największych wyzwań dla autorki, ale poradziła sobie z nim znakomicie. Książka „O kolędach. Gawęda” łączy światy: dawny z teraźniejszym, dorosły z dziecięcym. Ten tekst, połączony z wyjątkowymi ilustracjami Marianny Oklejak, zafascynuje zarówno małych, jak i dorosłych czytelników. Książkę śmiało można wręczyć jako prezent dla całej rodziny.

Autorką ilustracji jest Marianna Oklejak.

Książka O kolędach. Gawęda ukazała się nakładem wydawnictwa Kropka.

Z Emilią Kiereś rozmawia Hanna Mirska-Grudzińska.

Rozmowę można wysłuchać również tutaj: https://open.spotify.com/episode/7omKDXJec5stvFIepucGI4