Konferencja prasowa Nanda Devi East 2019.

25 maja 2019, 9:30, Ursynów, Dzielnicowy Ośrodek Kultury ul. Kajakowa 12b, Warszawa

Trwa konferencja prasowa ekspedycji Nanda Devi East 2019. Tego dnia, w 80. rocznicę pierwszego wejścia Polaków na Nanda Devi East, do Indii wyruszy wyprawa, której celem jest próba powtórzenia „polskiej” drogi z 1939 roku. Drogi, która była zarazem pierwszą kartą polskiego himalaizmu. Wyprawę z 1939 w książce Polscy himalaiści opisał Dariusz Jaroń, który prowadzi dzisiejszą konferencję.

25 maja, w 80. rocznicę pierwszego wejścia Polaków na Nanda Devi East, do Indii wyruszy wyprawa w składzie: Jarosław Gawrysiak, Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Jan Lenczowski (wnuk jednego z pierwszych zdobywców), Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz i Oswald Rodrigo Pereira. Celem tegorocznej wyprawy jest próba powtórzenia „polskiej” drogi z 1939 roku. Drogi, która była zarazem pierwszą kartą polskiego himalaizmu.

„Nanda Devi” – to przydomek bogini śmierci i zniszczenia Kali, żony Sziwy. Na Nanda Devi East – szczyt o wysokości 7434 m n.p.m. położony w Indiach, w kwietniu 1939 r. wyruszyła pierwsza polska wyprawa w Himalaje. W jej czteroosobowym składzie byli: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner oraz kierownik wyprawy: Adam Karpiński. 2 lipca dwóch z nich, Jakub Bujak i Janusz Klarner weszło na dziewiczy szczyt, wówczas szósty co do wysokości zdobyty przez człowieka.

W trakcie dalszej części wyprawy, 18 lipca podczas próby zdobycia innego szczytu - Tirsuli (7074 m) na założony przez Bernadzikiewicza i Karpińskiego obóz II zeszła lawina, która pogrzebała obu himalaistów. Wypadek ten zdecydował o zakończeniu ekspedycji.

Bujak i Klarner ruszyli w drogę powrotną do kraju, w którym w międzyczasie wybuchła wojna. Pierwszy z nich przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się problematyką sprężania w silnikach lotniczych. W lipcu 1945 roku zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wycieczki w Kornwalii. Janusz Klarner przedostał się do Polski. Walczył w Armii Krajowej i w Powstaniu Warszawskim. W 1949 roku wyszedł z mieszkania na Saskiej Kępie i ślad po nim zaginął.

Drogę pierwszych polskich zdobywców spróbuje powtórzyć tegoroczna wyprawa. W jej szeregach znajdzie się wnuk jednego z pionierów polskiego himalaizmu – Jan Lenczowski. Wspinacze zabiorą też ze sobą flagę, która w 1939 roku znalazła się na pierwszym polskim szczycie w Himalajach.