Agata Tuszyńska w Warszawie

12 października 2021, 19.00, Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa oraz live fb Big Book Cafe i Wydawnictwo Marginesy

Zapraszamy na spotkanie z autorką książki Ćwiczenia z utraty. Agata Tuszyńska wraca do swej najbardziej poruszającej książki. Od wydania dziennika, w którym opisała miłość, chorobę i odchodzenie męża, minęło kilkanaście lat. Z okazji premiery nowego, uzupełnionego wydania pisarka czyta fragmenty książki i rozmawia z Agnieszką Szydłowską.

„Wtedy, przez chwilę wydawało mi się, że zaczynam się podnosić. Ale to wraca. I pewnie tak już zostanie” – pisze Agata Tuszyńska w nowym wydaniu Ćwiczeń z utraty, jednej z najpiękniejszych książek o miłości, odchodzeniu i bólu rozłąki, którą teraz, po latach, uzupełniła o obszerne posłowie.

Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia pisarki i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta ‘68 roku, Henryka Dasko. To rzeczowo, prawie na „gorąco” spisywany dziennik, odsłaniający grozę i rzeczywistość choroby ostatecznej oraz to, że śmierci nie da się oswoić. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości i walce o życie, a w końcu o godność umierania.
Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga – dni, tygodnie, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć. Wybrali dla siebie wspólny warszawski adres. Ale mężczyzna, którego kochała i z którym miała się zestarzeć śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny – nowotwór złośliwy mózgu. Nie było nadziei. W geście obrony mówili o miłości: „Będziemy walczyć, będziemy razem. Nie poddamy się”.
Ćwiczenia z utraty to terapia, pożegnanie i swoisty pomnik dla ukochanej osoby.

W Big Book Cafe Agata Tuszyńska przeczyta fragmenty książki i opowie, dlaczego zdecydowała się wydać ją na nowo, w poszerzonej wersji.
W spotkaniu możecie wziąć udział na dwa sposoby.

Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji, limit miejsc – 70 os. Obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczki przez cały czas trwania spotkania.
Albo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo w kanałach Facebooka Big Book Cafe i naszym. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie na Facebooku i pojawi się także w kanale You Tube Big Book Cafe i Festival.