„Ekstaza. Lata 90. Początek” Anny Gacek wśród najważniejszych książek 2021 na onet.kultura.pl

4 stycznia 2022, Najważniejsze książki 2021. Podsumowanie Onet Kultura

„Lubię wracać do czasów mojego dzieciństwa – lata 90. to mimo totalnej mentalnej gangsterki, cudowny okres w moim życiu. Dzisiaj doceniam jego zalety – ta muzyka, ta kultura, te filmy i seriale… I pierwsza kaseta, na której znalazło się ”Coco Jambo„, walkman i kasety wideo z ”Miasteczkiem Twin Peaks„. Ach! I The Kelly Family (zawsze chciałem być jak Paddy, dziś już mój entuzjazm ostygł), Madonna, Backstreet Boys i… Nirvana. Dość nietypowo, prawda? Otóż odgapiłem od o cztery lata starszej kuzynki. Nosiła się na czarno, miała glany i do znudzenia słuchała właśnie Nirvany.

Wówczas nie miałem świadomości historii, która stała za tą legendą. Dziś mam jej dużo więcej. Dzięki Annie Gacek. Tu pozwolę sobie na małą prywatę – dziękuję wydawnictwu Marginesy za tą nienagannie wydaną książkę, perła, klasa, piękno! Wracając jednak do treści… W świetnej warsztatowo książce była dziennikarka Trójki na tapet wzięła legendy lat 90. - jest wszystko: muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie „Smells Like Teen Spirit”. Wydawnictwo zapowiadając „Ekstazę” napisało, że Gacek „zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury, kreśląc opowieść pełną anegdot i mało znanych faktów. Są więc seks, heroina i grunge; supermodelki, Laura Palmer, Courtney Love i Madonna; koszule w kratę i martensy; MTV Unplugged i Beavis i Butt-head; pokolenie X i »Samotnicy«”.

I jedyne co mogę od siebie dodać to, że jej się udało – z godną szacunku pieczołowitością, skrupulatnością i jubilerską precyzją odnotowała kultowe chwile czasów, które są nam bliskie, na myśli, o których robi nam się ciepło na sercu… Pani Anno, chapeau bas! I nie mogę doczekać się kontynuacji!" - napisał na onet.kultura.pl Alek Rynkiewicz