22 książki, na które czekam w 2022 roku - Michał Nogaś w „Gazecie Wyborczej”.

6 stycznia 2022, Gazeta Wyborcza

„22 książki, na które czekam w 2022 roku” - Michał Nogaś w Gazecie Wyborczej poleca uwadze czytelników najciekawsze premiery oczekiwanych przez niego książek.
Znajdziecie wśród nich tytuł Ernesta Hemingwaya, „Stary człowiek i morze”, w przekładzie Kai Gucio.

„Tak, proszę nie przecierać oczu ze zdumienia. Oto początek serii, w ramach której polscy tłumacze na nowo mierzyć się będą z klasyką, dziełami noblisty i jednego z najważniejszych XX-wiecznych amerykańskich pisarzy.

Zacznie Kaja Gucio, która raz jeszcze przełożyła opowiadanie o kubańskim rybaku Santiago toczącym walkę na śmierć i życie z wielkim marlinem. Tekst znamy doskonale (nie tylko z czasów szkoły podstawowej) dzięki tłumaczeniu Bronisława Zielińskiego, a jak dziś w przekładzie kobiety zabrzmi on w roku 2022?

Gucio od razu wyjaśnia: – Nigdy nie podchodzę do przekładu jako kobieta, ale jako tłumaczka, a właściwie „osoba tłumacząca„. Efekt końcowy na pewno jest przefiltrowany przez moje własne doświadczenia, perspektywę, wrażliwość itd. Owszem, moja płeć to w większym lub mniejszym stopniu determinuje, niemniej na poziomie świadomości we wszystkich wyborach podążam za tekstem (choć nie zawsze za autorem/autorką). Wiernie, acz nie ślepo. O odbiór należałoby zapytać osoby czytelnicze.

– Hemingway od kilkunastu lat był nieobecny na polskim rynku wydawniczym, brakowało nowych przekładów. Bardzo chcieliśmy to zmienić, dlatego od dłuższego czasu staraliśmy się o prawa do całości dorobku Hemingwaya. Udało się – mówi „Wyborczej” szefowa wydawnictwa Hanna Grudzińska. – Hemingway to autor fascynujący, kontrowersyjny, zaangażowany, radykalny stylista, który ważył każde słowo. Jak wypadnie jego konfrontacja ze współczesnymi czasami i czytelnikami?

Zgodnie z planami ukazywać się będzie kilka dzieł noblisty w nowym przekładach rocznie – w 2022 jeszcze „Wiosenne potoki” (tłum. Adam Pluszka) i „Słońce też wschodzi” (tłum. Maciej Potulny), w kolejnych latach między innymi „Pożegnanie z bronią” (tłum. Martyna Tomczak), „Komu bije dzwon” (tłum. Rafał Lisowski) czy „49 opowiadań” (tłum. Hanna Pustuła-Lewicka).

Tu znajdziecie cały artykuł:

https://wyborcza.pl/7,75410,27966771,22-ksiazki-na-ktore-czekam-w-2022-roku-nogas.html