Adam Zbyryt gościem DDTVN!

14 stycznia 2022, Dzień Dobry TVN

Zima to okres, kiedy ptaki chętniej odwiedzają karmniki. To dobra okazja, by przyjrzeć się gatunkom, które zazwyczaj stronią od ludzi. Tylko jak je odróżnić? Które najczęściej gościmy? O tym opowiedział w programie „Dzień dobry TVN” autor książki Krajobraz strachu Adam Zbyryt znany biolog i ornitolog.
„Jakie ptaki najczęściej odwiedzają karmniki w Polsce? Ornitolog Adam Zbyryt wyróżnił cztery gatunki.  Zaliczają się do nich: sikora bogatka - ma żółty brzuch z czarną przepaską oraz czarną głową z białymi policzkami; sikora modraszka - posiada żółty brzuch i niebieską czapeczkę, skrzydła oraz ogon; dzwoniec - to ptak wielkości wróbla o oliwkowożółtym upierzeniu, cielistym dziobie i żółtą przepaskę na skrzydle; czyż - jest znacznie mniejszy od wróbla, ma mały szpiczasty dziób, żółty na spodzie i oliwkowy na wierchu ciała, czarna czapeczka na głowie.

- Te cztery gatunki są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach, ale oczywiście jest ich dużo, dużo więcej, ponieważ to jest bardzo łatwe źródło pokarmu, który jest bardzo ograniczony w okresie zimowym. Ptaki więc bardzo chętnie przylatują do karmników i korzystają z tego, co im wykładamy - wyjaśnił biolog„ - czytamy na stronie DDTVN.

Tu obejrzycie całą rozmowę:

https://dziendobry.tvn.pl/dom/zwierzeta/jakie-ptaki-czesciej-odwiedzaja-nasze-karmniki-5556616?fbclid=IwAR3D_WEemw1Qcdhg88XzTxhGANQijvDKHjtFsBSxLtuSs8CmSfJrJ8SlC2U