Wystawa „Antoni Gaudi” w CK Zamek w Poznaniu.

27 marca 2022, CK Zamek, Rynek Starego Miasta, Poznań

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i czytania naszej książki.

Zaprasza CK Zamek w Poznaniu: „Program towarzyszący realizowany w trakcie wystawy „Antoni Gaudí” opiera się o cztery moduły tematyczne. W każdym z nich chcemy zwrócić uwagę na inny aspekt twórczości tego artysty, umożliwiając tym samym szerokiej widowni pogłębiony kontakt z jego dziełami. Bloki te oparte są o eksperckie i popularnonaukowe wykłady towarzyszące wystawie. Poza tradycyjnymi spotkaniami proponujemy możliwość uczestnictwa w warsztatach oraz zwiedzaniach.

Program towarzyszący przybliża przede wszystkim ideę wystawy i unikatowość sztuki Gaudíego. Wychodzimy poza opisy wystawy i osadzamy ją w szerszym kontekście kultury, sztuki i architektury europejskiej. Pochylamy się nad kontekstami prac Gaudíego, nad pytaniami i wątpliwościami, jakie mogą się pojawiać. Badamy fenomen Barcelony: miasta, w którym działał Gaudí oraz historyczne źródła jego inspiracji. A w końcu przyglądamy się współczesnej spuściźnie artysty oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć.

MODUŁY:

1/ W jakim świecie tworzył Gaudí? / 5.03.–7.04.

Pierwszy wątek programu jest poświęcony przede wszystkim kontekstowi twórczości Gaudíego. By spojrzeć na twórczość jednego z największych architektów XX wieku, należy spojrzeć również na innych projektantów oraz ich koncepcje na urbanistyczny rozwój miasta, ale też na Katalonię i konflikty kulturowe, jakie miały miejsce w tym regionie. Stanowić to będzie dla nas punkt wyjścia do rozmowy o ponadczasowości Gaudíego jako twórcy.

2/ Architektura i urbanistyka / 8.04.–28.04.

Zasadniczy wątek architektoniczny wystawy rozszerzymy o kilka aspektów. Podczas pierwszego ze spotkań tego modułu poznamy bliżej Gaudíego jako projektanta form użytkowych. Drugie spotkanie przybliży postać architekta Stanisława Niemczyka, nazywanego „polskim Gaudím” i pomoże zagłębić się w temat poszukiwania sacrum w architekturze. Wystawa towarzysząca w Holu Wielkim, pt. „Projekt Zamek”, prezentująca rysunki projektowe gmachu, w którym mieści się CK ZAMEK, będzie z kolei lokalnym odwołaniem do pokazywanych na głównej wystawie obiektów związanych z Gaudím.

3/ Organiczne inspiracje / 29.04.–8.06.

Ten moduł ma na celu ukazanie podobieństw pomiędzy tworami natury a pomysłami architektów. Będziemy mówić między innymi o pajęczych sieciach, gniazdach termitów, muszlach ślimaków i wyroślach. Świat organicznej inspiracji przybliży także wystawa towarzysząca w Holu Wielkim Zamku: „Istota piękna” (30.04.–3.07.). Pozwoli ona zobaczyć powiązania między sztuką a naturą, jednocześnie przybliżając bogactwo form i barw przyrody.

4/ Barcelona: miasto – mit / 9.06.–3.07.

Ostatni moduł dotyczy Katalonii, Barcelony oraz, ogólniej, przestrzeni miejskiej traktowanej jako obiekt turystyczny. Moment, w którym budynki i całe krajobrazy miejskie przestają być przestrzenią użytkowaną głównie przez mieszkańców, a stają się przestrzenią turystyczną, jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnych miast. Mówi się o Barcelonie jako o mieście-micie, ale też jako o ofierze własnego sukcesu. W tym module korzystamy z letniej pory, wychodząc w zielone przestrzenie miejskie i przyglądając się im z perspektywy Gaudíego – projektanta parków. Poruszymy też wątek współczesnych napięć na linii Katalonia – Hiszpania.
Wystawy towarzyszące
By nadać zarówno wystawie Antoniego Gaudíego kontrapunkt, jak i szerszy kontekst, w trakcie jej trwania pokazujemy kolejno dwie otwarte ekspozycje w ogólnodostępnej przestrzeni Holu Wielkiego Zamku".