Michał Nogaś rozmawia z Martą Strzelecką o „Ziemiankach” - „Książki. Magazyn do czytania”.

14 listopada 2023, Michał Nogaś rozmawia z Martą Strzelecką, autorką „Ziemianek”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Michała Nogasia z Martą Strzelecką, autorką książki Ziemianki.

Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu?
Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa.
Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki.
Ziemianki opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.
Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji.
Z Martą Strzelecką, autorką Ziemianek, rozmawia Michał Nogaś.

https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hdWR5Y2plLnRva2ZtLnBsL3Jzcy1mZWVkLzMzNCw4LTEwLVBvZGNhc3QtR2F6ZXR5LVd5Ym9yY3plag/episode/MTQ4NzA5?sa=X&ved=0CAYQkfYCahcKEwjYj67_qb-CAxUAAAAAHQAAAAAQAQ&fbclid=IwAR1CoYqqLk0FnF_NUDuMwK81HXcWzEG--iaRbNArRWcagOYuCGYObs8-9s0