„Tkanina” w „Rozmawiam, bo lubię” u Weroniki Wawrzkowicz, link w opisie

„Jak ja lubię książki Kasi Jasiołek! Powód? Pokazują, jakie znaczenie mają przedmioty, którymi otaczamy się na co dzień. Rok temu rozmawiałyśmy o Hannie Lachert (zostawiam link w komentarzu) - projektantce mebli, architektce wnętrz, której projekty wpływały na gust Polaków w latach 50. XX wieku. To było jedno z tych spotkań, których nie zapomnę, bo okazało się, że pani Hanna przez siedem lat była moją sąsiadką. Mieszkałyśmy w jednej kamienicy, tyle tylko, że mówiąc do niej: „dzień dobry”, nie miałam pojęcia, że była jedną z ciekawszych projektantek polskiej sztuki użytkowej.
Tym razem przed nami rozmowa o tkaninie. Pogadamy, jak ważne jest połączenie sztuki i rzemiosła. Zresztą, wiele prac rozsadza jakiekolwiek definicje. Wkręciłam się totalnie w opowieść o fakturach, splotach, kolorystyce. Wczoraj z rozrzewnieniem wspominałam materiałowe chustki do nosa. Zapomniałam, że coś takiego funkcjonowało przez lata. Pamięć odświeżyły mi zdjęcia pięknych projektów Alicji Wyszogrodzkiej.
Ile wspaniałych kobiet poznałam dzięki tej lekturze! Sięgnijcie po książkę i poznajcie panie, które łączyły świat twórców ludowych z wykładowcami akademickimi. To współdziałanie przynosiło niesamowite efekty. Porozmawiamy o szacunku dla tradycji i ciągłym poszukiwaniu nowych dróg. We wtorek o godz. 20:30 porozmawiamy m.in. o Eleonorze Plutyńskiej, Jolancie Owidzkiej, Magdalenie Abakanowicz, Wandzie Telakowskiej.
Rozmowa ma wiele wspólnego z tkaniem. Łączymy nitki, historie, działamy na zmysły. Do zobaczenia we WTOREK, godz. 20:30. Wydawnictwo Marginesy Katarzyna Jasiołek „Tkanina, sztuka i rzemiosło„
Zaszalałam ze szminką, żeby współgrać z okładką. Ta książka dodaje odwagi i pokazuje, że detal ma znaczenie.„ (instagram Weroniki Wawrzkowicz, Rozmawiam, bo lubię)