Dawid Sierakowiak

Dawid Sierakowiak urodził się 25 lipca 1924 roku w Łodzi. Był polskim Żydem, więźniem getta w Łodzi, autorem pamiętnika pisanego w getcie, wydanego po raz pierwszy w niepełnej wersji po wojnie w 1960 roku.

Syn Majlecha Sierakowiaka vel Sierakowicza (ur. 14 września 1892, zm. 1944) i Sury Ajdli z Churgelów (ur. 13 października 1884, zm. 1943). Po ukończeniu szkoły powszechnej otrzymał stypendium na kontynuację nauki w II Gimnazjum Męskim Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich w Łodzi przy ul. Magistrackiej (obecnie ul. hm Aleksandra Kamińskiego) 21. Nauki nie ukończył ze względu na wybuch II wojny światowej.

Hitlerowcy w najbiedniejszej dzielnicy Łodzi, na Bałutach, urządzili getto, które zostało definitywnie zamknięte 30 kwietnia 1940 roku. Osadzono tam około 140 tysięcy Żydów z Łodzi i okolicznych miast. Wysiedlonych tu zostało również 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej (Niemcy, Austria i kraje Beneluxu) oraz z Pragi czeskiej. Sierakowiak, jako mieszkaniec przedwojennej Łodzi, został w nim również zamknięty wraz z rodzicami i siostrą. Ich pierwszy adres to ul. Spacerowa 5/7 m. 11 (dom się zachował). W wyniku straszliwych warunków, głodu, chorób zmarli ojciec i matka. Po ich śmierci przeprowadził się wraz z siostrą Natalią (ur. 12 lipca 1927) na ul. Wawelską 20 (dom nie istnieje). Stąd Natalia została deportowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła. W getcie początkowo uczęszczał do szkoły, należał do tajnej organizacji młodzieżowej. Podczas uwięzienia zaczął pisać pamiętnik, który prowadził do swojej śmierci.

Zmarł 8 sierpnia 1943 roku. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej (str. L, kw. I, nr grobu 25b).

fot. Fotokopia ze zbiorów Konrada Turowskiego

Pięć brulionów Dawida Sierakowiaka to rejestr zdarzeń w łódzkim getcie spisywanych codziennie przez nastoletniego autora.