Lady Camilla Jessel Panufnik

Camilla Jessel Panufnik jest autorką posłowia do autobiografii Andrzeja Panufnika. Rozdział nosi tytuł Ostatnie lata życia i powstał na zamówienie wydawnictwa Marginesy z okazji wznowienia książki w setną rocznicę urodzin kompozytora. Posłowie przełożyła Beata Bolesławska-Lewandowska.

Angielska fotograficzka, autorka kilku książek, w tym przewodników dla rodziców i albumów fotograficznych, wdowa po Andrzeju Panufniku. Współpracowniczka wielu organizacji charytatywnych. Od wielu lat jest zaangażowana w promocję polskiej muzyki na świecie.

Camilla Jessel jest córką emerytowanego komandora angielskiej marynarki. W młodości wraz z ojcem mieszkała w Indiach, podróżowała po Afryce i Stanach Zjednoczonych, studiowała w Paryżu na Sorbonie. 27 listopada 1963 wyszła za mąż za Andrzeja Panufnika.

8 lutego 2014 w Warszawie w czasie festiwalu Łańcuch XI Lady Camilla Panufnik otrzymała Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

fot.© Andrzej Panufnik

 

Autobiografia Andrzeja Panufnika to nie tylko historia ludzka, to wielki fresk historii epoki, dziejów muzyki i dramatycznego ludzkiego losu.