Beata Bolesławska-Lewandowska

Beata Bolesławska-Lewandowska - absolwentka studiów magisterskich Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem w roku 1998) oraz studiów doktorskich Wydziału Muzycznego Uniwersytetu w Cardiff (2010). Jest autorką szeregu prac na tematy związane z polską muzyką współczesną, publikowanych w kraju i za granicą. W 2001 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało monografię Panufnik jej autorstwa, poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Panufnika, w 2013 książkę Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci z rozmowami o Henryku Mikołaju Góreckim, a w roku 2014 pracę Panufnik. Architekt emocji z rozmowami o Andrzeju Panufniku. Jest także autorką tekstów na portalach internetowych panufnik.polmic.pl, trzejkompozytorzy.pl (część poświęcona Góreckiemu) oraz ninateka.pl/kolekcje/panufnik. W czerwcu 2015 roku nakładem brytyjskiego wydawnictwa Ashgate ukaże się angielska wersja jej monografii życia i twórczości Andrzeja Panufnika, zatytułowana The Life and Works of Andrzej Panufnik (1914–1991). Dla tego samego wydawcy przygotowuje również do publikacji swą pracę doktorską The Symphony and Symphonic Thinking in Polish Music since 1956.

Jest członkiem Zarządu Sekcji Muzykologów oraz Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 2007 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. Pracuje w TVP Kultura.

fot. © Camilla Jessel Panufnik

Tłumaczone
książki

Autobiografia Andrzeja Panufnika to nie tylko historia ludzka, to wielki fresk historii epoki, dziejów muzyki i dramatycznego ludzkiego losu.