Meir Shalev

Meir Shalev (ur. 1948) – izraelski pisarz, publicysta, satyryk. Syn jerozolimskiego poety Icchaka Shaleva. Urodził się w Izraelu, w rolniczej osadzie Nahalal, gdzie spędził młodość. Studiował psychologię na Uniwersytecie Hebrajskim, później pracował jako redaktor programów radiowych i telewizyjnych. Uczestniczył w wojnie sześciodniowej. Od tego czasu działa aktywnie na rzecz wycofania się Izraela z terenów okupowanych.

Mając trzydzieści cztery lata, ukończył swoją pierwszą książkę, Chaim i potwór jerozolimski (1982). Znany jest głównie z utworów dla dzieci i młodzieży oraz jako komentator i felietonista. W Polsce ukazały się trzy jego powieści, w tym wznowiony niedawno w wydawnictwie Marginesy Rosyjski romans, uznany za jedną z najwybitniejszych powieści izraelskich. Książki Meira Shaleva przetłumaczono na ponad 26 języków, a Dwie niedźwiedzice ukażą się w 9 krajach.

Fot. Bastian Schweitzer / Diogenes Verlag

Trudno uwierzyć, że ta historia zaczęła się tak niedawno, w latach 20-tych XX wieku. Nie ma już takich miejsc i nie ma już takich ludzi.
Dwa morderstwa. Jedno z zemsty, drugie, żeby ukarać żyjących.Trzy pokolenia. Jedna rodzina.Miłość, zdrada i odwet.