Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek -  spec od Deyny i futbolu. Całe życie związany ze sportem nie tylko zawodowo. Grał w piłkę tak dobrze, że Kazimierz Górski mówił o nim Biały Pele. Urodził się w Warszawie w 1949 roku. Jest absolwentem  Uniwersytetu Warszawskiego (nauki polityczne). Dziennikarz „Sztandaru Młodych” (1973), „Piłki Nożnej” (1974–1990), Telewizji Polskiej (1990–1991 i 1995–1998), „Życia Warszawy” (1991–1994), od roku 1999 w „Rzeczpospolitej”. Piłkarski ekspert telewizyjno-radiowy.

Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa (Twórca w Mediach, 2007), Złotego Pióra Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2005–2007) oraz Nagrody Biznesu Sportowego DEMES – Osobowość Mediów 2007. W 2013 roku na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego odsłonięto tablicę Gloria Optimis, na której wśród innych wyróżniono też Stefana Szczepłka  w Złotym Kręgu wybitnych osobowości polskiego sportu. W 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi. Także w tym roku nominowano go do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest członkiem honorowym klubów Hutnik Falenica i Pogoń Lwów

Autor książek: Deyna, Legia i tamte czasy, Moja historia futbolu (dwa tomy: Świat i Polska), Mecze, które wstrząsnęły światem,Polska! Biało-Czerwoni!, Żonglerkaoraz współautor kilkudziesięciu innych. Autor haseł dotyczących futbolu w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. Wysłannik prasy i telewizji na sześć mundiali, siedem finałów mistrzostw Europy, dwa o Puchar Narodów Afryki, kilkanaście finałów europejskich rozgrywek pucharowych. Kolekcjoner piłkarskich koszulek, programów i biletów na mecze, książek futbolowych. Autor wystaw piłkarskich w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (2002 i 2012–2103) oraz Muzeum Miejskim w Ołomuńcu. Kocha muzykę klasyczną, jak nikt zna historię zabytków, uwielbia podróże. Jest erudytą i bibliofilem. Słowem – człowiek renesansu.

fot.© Ryszard Waniek

Fascynująca biografia jednej z największych gwiazd polskiej piłki nożnej. Książka nie tylko dla wielbicieli piłki nożnej, ale też dla fanów świetnie napisanych biografii.