Kira Gałczyńska

Kira Gałczyńska jest córką Konstantego Ildefonsa i Natalii Gałczyńskich. Urodziła się w Wilnie, na Zarzeczu, gdzie w latach 1934–1936 mieszkali jej rodzice. W 1936 roku Gałczyńscy przenieśli się do Warszawy i osiedli w pobliskim Aninie.

Ukończyła filologię rosyjską Uniwersytetu Warszawskiego (1956). Jest twórczynią muzeum imienia swego ojca w Praniu, redaktorką i edytorką większości jego dzieł. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2009 roku w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. W 2014 roku za powieść Jeszcze nie wieczór została nominowana do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura. Marginesy opublikowały Jej dwie książki: autobiograficzną Jeszcze nie wieczór i wspomnieniową – biografię mamy – Srebrna Natalia.

fot. © Julia Karwan-Jastrzębska

 

Wspaniała historia miłości między dwojgiem wielkich ludzi, opisana przez Ich Córkę w niezwykle wnikliwej i mądrej biografii.
Powieść „Jeszcze nie wieczór” to lustro, które przyłożone do współczesności pokazuje ludzkie relacje z humorem, ironią i dystansem właściwym stylowi Kiry Gałczyńskiej.