Zośka Papużanka

Zośka Papużanka – z wykształcenia teatrolożka, pracuje jako nauczycielka języka polskiego.

Za debiutancką powieść Szopka (2012) została nominowana do Paszportów „Polityki” oraz do Nagrody Literackiej „Nike” 2013. Powieść On (2016), wyróżnioną tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca, otrzymała nominację do Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. W Marginesach ukazały się jej powieści Przez (2020), Kąkol (2021) i Żaden koniec (2023). Mieszka i pisze w Krakowie.

fot. Andrzej Banaś

Nowa powieść autorki „Szopki”, nominowanej do Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej Nike.
Warto udać się w tę baśniową podróż. W tym magicznym realizmie dzieje się wyraziste życie, z którego „trzeba wyrywać chwasty” i pamiętać, skąd przychodzimy i po co jesteśmy stworzeni. - Ewa Lipska
Warto udać się w tę baśniową podróż. W tym magicznym realizmie dzieje się wyraziste życie, z którego „trzeba wyrywać chwasty” i pamiętać, skąd przychodzimy i po co jesteśmy stworzeni. - Ewa Lipska, Książka z autografem.
Czym jest rodzina? Może to tylko kilka pokoleń ludzi, którzy nic o sobie nie wiedzą, nie umiejąc ze sobą rozmawiać? Zamiast wsparcia w wysublimowany sposób zadają sobie ból. Najodważniejsza powieść Papużanki.