Tom Gauld

Tom Gauld urodził się w szkockim Aberdeen w 1976 roku. Jego ulubionymi zajęciami w dzieciństwie było rysowanie, budowanie z klocków lego oraz zabawy żołnierzykami. To pierwsze pchnęło go do nauki ilustracji w Edinburgh College of Art.

W 2001 roku wspólnie z Simone Lia, z którą poznał się podczas studiów na Royal College of Art, założył niezależne wydawnictwo Cabanon Press. Tam ukazały się jego pierwsze komiksy. Szybko zaczął też współpracę jako ilustrator i autor komiksów z takimi periodykami jak „The Guardian”, „The New Yorker”, „The Believer”, „The New York Times”. Ilustrował też książki dla dzieci i okładki literackiej klasyki dla wydawnictwa Penguin. Oprócz setek komiksów prasowych zrealizował dwie powieści graficzne – „Goliat” oraz „Mooncop”.

Za swoje prace wielokrotnie był nagradzany. Gauld może pochwalić się m.in. dwiema statuetkami Eisnera za najlepszy komiks humorystyczny („Baking with Kafka” i „You’re All Just Jealous of My Jetpack”).  

Komiksy, które rozbawią zarówno tych, którzy nie wiedzą nic o Pitagorasie i tych, którzy opłakują kolejną awarię Wielkiego Zderzacza Hadronów.