Krystyna Mazurówna

Krystyna Mazurówna urodziła się 20 stycznia 1939 we Lwowie. Polska tancerka i choreografka, od 1968 roku mieszka i pracuje w Paryżu.

Córka lwowskiego matematyka, profesora Stanisława Mazura. Po powrocie ze Lwowa wraz z rodzicami, w latach 1946–1949 przebywała w Łodzi, a od 1949 roku w Warszawie. W 1957 ukończyła Warszawską Szkołę Baletową w klasie Leona Wójcikowskiego i została zaangażowana do baletu Teatru Wielkiego, którego z czasem została solistką. Występowała też w warszawskim Teatrze Syrena. Jej partnerami scenicznymi byli: Witold Gruca, Stanisław Szymański, Gerard Wilk. W 1961 roku została laureatką III Nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Tańca Scenicznego w Warszawie. W 1967 założyła zespół tańca nowoczesnego Fantom.

Od 1968 roku mieszka w Paryżu. Występowała jako solistką w słynnym Casino de Paris. Tańczyła w spektaklu Josephiny Baker. Była choreografem w teatrze Élysées Montmartre w Paryżu. Założyła zespół Ballet Mazurowna, z którym występowała we Francji. Od lat 90. jest felietonistką w nowojorskim tygodniku „Kurier Plus”.

Była choreografką w telewizyjnym programie You can dance – Po prostu tańcz! produkcji telewizji TVN. Jej mężem był muzyk Jean Pierre Bluteau. Jest matką kompozytora Kaspera Toeplitza (ur. 1960 roku ze związku z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem), gitarzysty jazzowego Balthazara Bluteau i pianistki Ernestine Bluteau.

W lutym 2013 otrzymała nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii „osobowość telewizyjna”.

fot. z archiwum prywatnego

Opowieść o życiu artystycznym i osobistym solistki Teatru Wielkiego, jednej z największych tancerek dwudziestego wieku.