Wydawnictwo Marginesy rozpoczęło działalność w 2008 roku. Już w pierwszych latach dzięki ciekawym tytułom polskim i zagranicznym, świetnie dopracowanej stronie edytorskiej oraz bardzo dobrze prowadzanej promocji zaznaczyło swoją obecność na polskim rynku wydawniczym.
Wśród naszych książek znajdują się bogato ilustrowane autobiografie i biografie, powieści polskie i zagraniczne, nierzadko oparte na historiach prawdziwych, kryminały, komiksy i książki dla dzieci.
Jednym z wielkich sukcesów rynkowych jest wydana w 2012 roku monumentalna powieść katalońskiego pisarza Jaume Cabré Wyznaję, która sprzedała się w niemal 100 000 egzemplarzy i przez wiele tygodni nie schodziła z list bestsellerów. W sierpniu 2014 roku nakładem Marginesów ukazała się jego kolejna wspaniała powieść Głosy Pamano, również w przekładzie Anny Sawickiej.
Biografie Anny Dymnej, Magdaleny Zawadzkiej, Anny German, Anny Jantar, Andrzeja Panufnika czy Tove Jansson to tylko kilka ze świetnie opracowanych i bogato ilustrowanych książek, które natychmiast po wydaniu dotarły do szerokiego grona czytelników.
Nasze książki osiągają nie tylko wysoki wynik sprzedażowy, lecz są także doceniane przez jurorów ważnych nagród: Mała matura Janusza Majewskiego zdobyła tytuł Książki Roku 2011, Gustaw i ja Magdaleny Zawadzkiej znalazła się wśród Bestsellerów Roku 2011, Polska Sekcja IBBY uznała Oro wydane pod pseudonimem Marcel A. Marcel za Książkę Roku, Gajos Elżbiety Baniewicz zdobył Pióro Fredry za najpiękniejszą książkę roku 2013. Tę prestiżową nagrodę Wrocławskich Targów Książki zdobyły też książki Zawód: fotograf Chrisa Niedenthala (2011) oraz Nasierowska. Fotobiografia – Zofii Turowskiej (2009). W 2018 roku nasi autorzy zostali nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2017. Byli to: Marta Guzowska za powieść kryminalną Reguła nr 1, Krzysztof Zajas za powieść kryminalną z elementami horroru Oszpicyn. Reguła nr 1 Marty Guzowskiej zdobyła nagrodę Zlotego Pocisku 2017 a kolejny laur zdobyła książka Kobiety ze Lwowa Beaty Kost - nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2018
Jakość książki jest dla nas najważniejsza. Pracując nad końcowym efektem, poświęcamy wiele czasu i energii na to, by były one pięknymi, przyjemnymi dla oka przedmiotami, a jednocześnie dbając o ich treść i starając się, by lektura dawała czytelnikom prawdziwą satysfakcję. Dlatego pracujemy z najlepszymi tłumaczami i redaktorami, a nad stroną graficzną książek oraz koncepcją graficzną wydawnictwa czuwa jedna z najwybitniejszych artystek w tej branży Anna Pol.
W 2013 roku szwedzki dom wydawniczy Bonnier zaprosił Marginesy do współpracy, nasza oficyna stała się tym samym częścią międzynarodowego konsorcjum, zachowując jednocześnie nazwę, formę działalności i całkowitą niezależność w kształtowaniu oferty.
Nasze książki budują naszą markę!