Brian Jay Jones

Brian Jay Jones jest nagradzanym biografem i wiceprezesem Międzynarodowej Organizacji Biografów. Jest też przedstawicielem „pokolenia Jima Hensona”: kiedy Ulica Sezamkowa zadebiutowała na ekranie w 1969 roku, miał dwa lata, a dziewięć, gdy w 1976 roku wystartował The Muppet Show.

Jones pracował jako analityk ustaw i doradca w amerykańskim senacie, ale w 2008 roku zdecydował się porzucić politykę dla pisarstwa: wtedy ukazała się jego nagradzana biografia Washington Irving. Mieszka z żoną i córką w Damascus w stanie Maryland. Jego ulubionym Muppetem jest Rowlf.

JAMES MAURY HENSON, znany jako Jim Henson (urodził się 24 września 1936 roku w Greenville, a zmarł 16 maja 1990 roku w Nowym Jorku) – amerykański lalkarz, twórca Muppetów i Fraglesów oraz takich programów telewizyjnych jak The Muppet Show i Ulica Sezamkowa.

Ukończył University Maryland College. Był jednym z najbardziej znanych lalkarzy w historii, reżyserem filmów fabularnych z udziałem Muppetów, za które nominowano go do Oscara. Jako producent programów telewizyjnych otrzymał nagrodę Emmy. „Nowy Walt Disney” – jak o nim mówiono, był wspaniałym, wyjątkowym mistrza rzemiosła, który zrewolucjonizował lalkarstwo, błyskotliwym biznesmanem oraz kreatywnym i lojalnym szefem, którego współpracownicy kochali i uwielbiali.

Jego ulubionym muppetem była żaba Kermit, którą osobiście animował i której użyczał głosu.

Zmarł w wyniku infekcji paciorkowcem złocistym. Podczas jego pogrzebu śpiewał chór muppetów, a na trumnie siedział Kermit z tabliczką na szyi, z napisem: „straciłem głos”.

fot. © z archiwum prywatnego

 

Życie jednego z największych czarodziejów i artystów XX wieku. Biografia utkana ze wspomnień bliskich, archiwaliów i fotograficznych świadectw. Wielki portret znakomitego wizjonera.