Sy Montgomery

Sy Montgomery – poetka, przyrodcznika i Indiana Jones w jednej osobie – jest pisarką, autorką scenariuszy telewizyjnych, która pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej książki były nagradzane i nominowane do ważnych nagród, w tym do prestiżowej National Books Award.

Podczas wypraw zdarzały się jej dziwne przygody. W Zairze gonił ją rozwścieczony goryl, na Kostaryce ugryzł nietoperz wampir, na Borneo rozebrał orangutan, a w Indiach omal nie pożarł tygrys. Pracowała także w Manitobie przy jamie wypełnionej osiemnastoma tysiącami węży pończoszników, pielęgnowała tarantulę w Gujanie Francuskiej. W mongolskich górach Ałtaju szukała panter śnieżnych, a w lesie mglistym w Papui Nowej Gwinei drzewiaków, niewielkich torbaczy. Nie ma dla niej miejsc zbyt odległych.

Mieszka w New Hampshire, gdzie swego czasu poznała Christophera Hogwooda, o którym napisała bestsellerową książkę Dobra świnka, dobra (Marginesy 2015), i skąd wyrusza w swoje wyprawy, jak ta do Amazonii, by napisać Podróż różowych delfinów (Marginesy 2016).

fot. z archiwum prywatnego

Bo czasami trzeba świni, żeby otworzyła nam oczy na to, co jest w życiu najważniejsze.
Opowieść o najmniej znanym gatunku delfinów na świecie.
Opowieść o ptakach – mądrych i fascynujących zwierzętach, o których wciąż wiemy tak niewiele.