Elżbieta Sieradzińska

Elżbieta Sieradzińska –  romanista z zamiłowania i wykształcenia, tłumacz z francuskiego w nocy, dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim w dzień, od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności.

Trekker z zachwytu Nepalem i Himalajami. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesárii Évory i Cabo Verde i dla nich zdradziła nie tylko góry, ale także Awinion i Prowansję.

Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z własnym zespołem Costanova nagrała promocyjną płytę Voyage, o której Remigiusz Grzela napisał „płyta ma niezwykły klimat, a głos Eli, jeśli szukać miałbym podobnego, przypomina mi głos Dani Klein, wokalistki Vaya Con Dios, trochę też Joan Baez, może nawet jemu jest najbliższy.”

Brała udział  m.in. audycjach muzycznych „Pod dachami Paryża”, Spotkaniu Noblistów na Zamku Królewskim, występowała w Instytucie Francuskim i Domu Literatury w Warszawie, we Francji ( m.in.  Tydzień Kultury Polskiej w Châteauroux, Festiwal Pięciu Zmysłów w Saint-Egrève), w Rosji i na Ukrainie.

Autorka artykułów poświęconych górom („n.p.m”, „Góry”) oraz  muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka  (m.in. „Jazz Forum”, „Globtroter”, „Claudia”, „Gazeta Wyborcza”). Autorka przekładów książek głownie z historii chrześcijaństwa i  literatury górskiej. Oficjalna blogerka w serwisie internetowym poświęconym Afryce (www.afryka.org 2007-2012). Autorka przekładów piosenek Cesárii Evory dla Sony-BMG na polskich wersjach  płyt  „Voz d’Amor”( 2003) i „Rogamar” (2006)”.

Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige.

Odznaczona  brązowym medalem „Zasłużony dla Kultury” Gloria Artis (2006) i, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury,  Złotym Krzyżem Zasługi (2015).

Zapraszamy do słuchania muzyki Autorki na stroniach:


https://www.youtube.com/watch?v=YtwNZO601ko

http://www.costanova.net/

fot. z archiwum prywatnego

Wspomnienia, gromadzone przez dziesięć lat prywatnych spotkań z Evorą w czterech stronach świata.
Najwybitniejsza polska himalaistka. Na granicy bólu istnienia i blasku sławy.
Wanda Rutkiewicz jest patronką roku 2022. Biografia ukazuje się w 30. rocznicę od zaginięcia wybitnej polskiej himalaistki, pierwszej Europejki na Mount Evereście i pierwszej kobiety na K2.
Wanda Rutkiewicz jest patronką roku 2022. Biografia ukazuje się w 30. rocznicę od zaginięcia wybitnej polskiej himalaistki, pierwszej Europejki na Mount Evereście i pierwszej kobiety na K2. Książka z autografem.
Sześć dramatycznych historii, które rozegrały się w alpejskim krajobrazie. Ratownicy nie zawsze ratują. Czasami nie mogą, czasami nie chcą.
Sześć dramatycznych historii, które rozegrały się w alpejskim krajobrazie. Ratownicy nie zawsze ratują. Czasami nie mogą, czasami nie chcą. Książka z autografem autorki.