Pawieł Basiński

Pawieł Basiński urodził się w 1961 roku. Jest cenionym pisarzem, dziennikarzem, krytykiem i literaturoznawcą. Studiował na uniwersytecie w Saratowie oraz w Literackim Instytucie im. Maksyma Gorkiego w Moskwie. Członek Związku Pisarzy Rosyjskich, wykładowca na rosyjskiej akademii literatury współczesnej. Zasiada w jury Nagrody Sołżenicyna. Autor kilkunastu książek: antologii wierszy, zbiorów esejów i powieści. Jest specjalistą nie tylko od Lwa Tołstoja, ale i Maksyma Gorkiego czy Osipa Mandelsztama. Za swoją p oprzednią książkę, Lew Tołstoj. Ucieczka z raju, otrzymał nagrodę literacką „Bolszaja kniga”, która otrzymała także tytuł „Książki Roku 2010”.

 

Absolutny bestseller. Świetnie udokumentowana opowieść o ucieczce Tołstoja. Powieść drogi, thriller i dramat psychologiczny w jednym.
Na czym polega religia Tołstoja? Dlaczego Cerkiew nałożyła na niego ekskomunikę? Jak wyglądały słynne wspólne spowiedzi ojca Jana? Czy istotnie był cudotwórcą, czy to tylko legenda? Na te i inne pytania odpowiada nowa powieść Pawieła Basińskiego.