Stefanie Zweig

Stefanie Zweig (1932–2014) – niemiecka pisarka pochodzenia żydowskiego urodzona w Głubczycach. W 1938 roku w obawie przed nazistowskimi represjami wobec Żydów wraz z rodzicami opuściła Wrocław i wyjechała do Afryki. Dzieciństwo spędziła na kenijskiej farmie. Uczęszczała do angielskiej szkoły z internatem. W 1941 Zweigowie otrzymali od babci Stefanie pocztówkę: „Jesteśmy bardzo podekscytowani, jutro wyjeżdżamy do Polski”. Była to zawoalowana zapowiedź deportacji do obozu w Auschwitz, gdzie pozostała w Niemczech część rodziny zginęła.

Swoje dzieciństwo w Niemczech Zweig opisała później w książce Irgendwo in Deutschland [Gdzieś w Niemczech]. Jej pierwszą powieścią, której fabuła toczy się w Afryce, była książka Ein Mund vollErde, która opisuje dziewczęcą miłość do chłopca z plemienia Kikuju.

Przez trzydzieści lat Zweig była redaktorką w gazecie „FrankfurterNeuePresse”. Jest autorką wielu powieści obyczajowych, z których najsłynniejsza to autobiograficzna Nigdzie w Afryce. Powieść ta została zekranizowana, a film pod tym samym tytułem otrzymał w 2003 Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Opublikowała także zabawną i zaskakującą powieść Księżniczka Sissi, czyli świat widziany oczami pewnej niezwykle sprytnej kocicy syjamskiej.

fot.© Nora Klein

Pierwszy tom wspaniałej sagi rodzinnej.
Niezwykle barwna i piękna opowieść o świecie, którego już nie ma... - Małgorzata Matuszewska, „Gazeta Wrocławska”
Hołd dla kobiet, które stały wśród ruin swojego dotychczasowego życia, a mimo to się nie poddały.
Czwarty, ostatni tom sagi rodziny Sternbergów.
Pełna rozterek, marzeń i emocji książka, na podstawie której powstał film nagrodzony Oscarem.