Mariola Pryzwan

Mariola Pryzwan urodziła się w 1963 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest nauczycielem-bibliotekarzem, publicystką, biografistką.

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Od 1987 roku pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Do czerwca 2005 roku była kierowniczką Filii Mokotów tejże biblioteki. Od 1994 roku należy i działa w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, a od 2001 roku w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.

Ze wspomnień złożyła biografie m.in. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów książki: Anna German o sobie i Cybulski o sobie.

fot. z archiwum autorki

Historia Zbyszka Cybulskiego odbita w lustrach wspomnień. Książka portretująca w znakomity sposób jednego z najciekawszych aktorów okresu PRL- u.
Biografia „białego Anioła polskiej piosenki”. Złożona ze wspomnień mozaika buduje niezwykły portret wielkiej pieśniarki Anny German.
Opowieść o królowej polskiej piosenki. Historia niezwykłej, utalentowanej gwiazdy - „Gdyby żyła, byłaby dziś polską Barbrą Streisand” – Romuald Lipko
Jej życie – naznaczone nieuleczalną chorobą serca, toczyło się w cieniu śmierci. Nowe fakty w pasjonującej biografii poetki.
Jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej piosenki. Legenda. Piękna, elegancka, utalentowana.