Jaume Cabré

Jaume Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane, filmowane i tłumaczone. Ukazały się w ponad 25 krajach. Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jego powieści: Wyznaję (2013), Głosy Pamano (2014), Jaśnie pan (2015), Cień eunucha (2016), Agonia dźwięków (2017) i Podróż zimowa (2018).

 

Tak jak bohater Wyznaję pisarz uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka. Od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Teraz, po wydaniu powieści Wyznaję, mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Zresztą już wcześniej – paradoksalnie – w Europie był on bardzo ceniony bardziej niż w tej części Hiszpanii, w której językiem literackim jest kastylijski. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii – dziesiątki tysięcy. A teraz wszędzie, gdzie jego nowy utwór jest publikowany, zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się na szczyty list księgarskich bestsellerów. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.

fot. © Xabier Mikel Laburu

 

„Bez „Głosów Pamano” nie byłoby Wyznaję” – Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia. Piękna opowieść o potędze zła i cenie, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie prawdy.
„Wyznaję” to trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła – w świecie i sobie samym.
Barcelońska sensacja odsłania kulisy walki o władzę w końcu XVII wieku. Utytułowana licznymi nagrodami powieść Jaume Cabré zachwyca czytelników na całym świecie.
Jaume Cabre uważa „Cień eunucha” za jedną ze swoich najbardziej udanych powieści.
Życie jest więcej warte niż pokuta - Jaume Cabré
Opowiadania katalońskiego Mistrza wciągają niczym detektywistyczna zabawa.
Zbiór opowiadań katalońskiego Mistrza - naznaczonych mrokiem i gniewem, ale także ironią, fantazją i zabawą. „Piszę opowiadania jak ktoś, kto dla odpoczynku przybija do nieznanej wyspy”. Najnowsza książka Mistrza po bestsellerowym „Wyznaję”
W nowej powieści wszystko to, co najlepsze u Cabré: fascynująca historia, nieoczywiste postaci i zaskakujące literackie nawiązania.